Turite klausimų? Susisiekite: info@aonesport.lt arba +370 612 98228

Apie kreatino monohidratą

KREATINO MONOHIDRATAS

Nekalbėsime apie jokius ateities produktus apie naujus išradymus apie technologijas tiesiog apie paprastą kreatino monohydratą kuris yra pirmas ir labiausiai žinomas, patikimas, daugiausiai ištirtas, išbandytas laiko, bei geriausiu rezultatų pasiekusių sportininkų.

Kas yra kreatinas?

Kreatinas  arba metil-guanido acto rūgštis – ir kurių sudėtyje yra azotinės karbonatinės rūgšties. Jis yra butinas energijos apykaitoje bei dalyvauja raumenų susitraukime. Žmogaus organizme kreatino randama nuo 100-140 gramų. Per parą nesportuojančio žmogus organizmas šios medžiagos sudegina apie du gramus. Taip, kad tai yra lygiai tokia pat svarbi medžiaga, kaip baltymai, angliavandeniai, riebalai, vitaminai ir mineralai. Organizme kreatinas sistetinamas iš trijų amino rūgščių: glicino, arginino, metionino. Šios amino rūgštis yra baltymo dalis. Kreatino sintezė vyksta kepenyse, inkstuose ir kasoje

ir tik poto per krauja patenka į raumenis. 95% kreatino atsargų yra saugoma raumenyse.

Jei fizinis aktyvumas didėja, tai ir kreatino sanaudos padidėja. Atsargos turi buti papildomos maisto pagalba. Sporto pasaulyje, kreatinas yra plačiai naudojamas,  kaip maisto papildas padidinti jėgą, ištvermę ir raumenų masę.

Lemiamas veiksnys siekiant didelių rezultatų sporte yra organizmo sugebėjimas išleisti kuo daugiau energijos per trumpiausią laiką. Iš esmės mūsų organizmas pastoviai energija gauna iš angliavandenių bei riebalų, bet tiesioginė energija raumenų susitraukimuose yra molekulė ATP (adenozino trifosfatas).

Visi energetiniai šaltiniai – angliavandeniai, riebalai ir baltymai pirmiausia konvertuojami skirtingu cheminiu reakciju į ATP ir tik tada ši molekulė yra naudojama energijai. Kai ATP molekulė išskiria energija raumenų susitraukimams fosfatų grupė atskiria ir formuojasi į naują molekulę ADF (adenozino difosfatas). Ši reakcija yra grižtamoji į pradinę padėti dėka kreatino-fosfato kuris turtingas energetinėmis medžiagomis.

Jėgos didėjimas

Jau žinote, kad fizinio krūvio metu padidėja visų medžiagu sintezė, taip pat ir ATP. Papildomai vartojant kreatino maisto papildus mes žymiai pagreitiname energijos atsistatymo ratą. Didesnė energija raumenims – didesnė jėga.

Raumenų masės padidėjimas

Didesnė jėga, didesnė raumenų iškrova, keliami didesni svoriai  – tai dar labiau aktyvinamos maisto medžiagų sitezės raumenyse. Raumenų masės didėjimas labai priklauso nuo pagrindinių maistinių medžiagų – tai baltymų, angliavandenių, riebalų. Taip, kad vartodami tik kreatino produktus mes turėsime minimalius rezultatus.

Raumenų ryškumas

Prie viso to kreatinas didina raumenų ryškumą. Kreatino monohidratas susijungia su vandens molekulę ir taip yra absorbuojamas į raumens lastelę. Tuo daugiau sukaupiame kreatino tuo daugiau sukaupiame vandens raumens lastelėse. Taip raumuo atrodo pilnesnis ir ryškesnis, o kad nuo kreatino monohidrato raumenynas atrodo neryškūs juk puikiai visi žino, kad kūno linijų ryškūmas priklauso nuo maisto.

Taip pat kreatinas padidina endrogeno anabolinių hormonų sekrecija, tai yra samatropino ir testosterono.

Sunkių treniruočiu metu neleidžia gausiai išsiskirti raumenyse pieno rūgščiai.

Turi teigiama poveiki mažinant kraujo plazmoje blogajį cholesterolį, trigliceridus ir lipoproteinus (apsauga širdies ir širdies kraujagyslių)

Kreatinas gali turėti priešuždegiminį poveikį umino uždegimo ir lėtinės ligos (pvz. artritas)

Kaip papildas vartojamas ligų gydymui kurios sukelia raumenų atrofija.

Vegetarams ir veganams turi taip pat teigiamą poveikį sportiniams rezultatams.

Kreatinas ir vegetarai

Kaip žinote, kad vegetarai, veganai nevalgo mėsos kuri yra pagrindinis kreatino gavybos šaltinis. Todėl jiems butinai reikia papildomai vartoti kreatiną ne tik dėl sportinių rezultatų, bet ir dėl sveikatos.

 

Kam tinka naudoti kreatiną

Daugelis galvoja, kad kreatiną geriau nevartoti brendimo laikotarpiu. Faktas, kad kreatinas turi šalutini poveiki ypač dažniau pasitaiko jaunesniems atletams. Bet šalutinis poveikis pasireikšdavo nuo netinkamo dozavimo. Tad nėra moksliškai ištirta ir pasakyta, kad kreatino monohidrato negalima vartoti kuriai  nors amžiaus grupei. Tačiau paklauskite saves ar išvis yra gerai, kai vaiko organizmas brendimo laikotarpiu peržengia natūralius gamtinius rodyklius?

Išvada tokia, kad geriau nereikia vartoti kreatino papildų brendimo laikotarpiu yra kitų produktų kurie stimuliuoja kreatino gamyba organizme ir to pakankamai užtenka pasiekti reikiamam rezultatui.

Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmogui fosfokreatino kiekis su amžiumi palaipsniui mažėja. Mažėja raumenų lygis, dažnas nuovargis, jėgos stoka. Vartojant kreatino papildus mes šių negatyvų galime išvengti ir ypač peržengus 50-us metus žmogus pradeda žymiai geriau jausti kreatino poveikį. Tik tyrimų parodymais žmogus perkopes 70-us metus kreatino poveikis ima mažėti. Dažiauniausias šalutinis poveikis, tai padidėjas kraujo spaudimas, bet šito galima išvegti parinkus reikiama dozuotę ir laiką.

Ką ir kaip pasirinkti?

Tikriausiai jau pastebėjote, kad kreatino monohidratą siūlo daug gamintojų. Tačiau ar jis yra vienodas ar vienodai veikia ir kuo skiriasi?

Skirtingu žinomu firmų kreatino monohidratas tą patį vartotoją gali veikti skirtingai, nes priklauso nuo gamintojo, kokią žaliavą naudoja gamybai ir kokį filtravimo būdą pritaiko grynumo išgavimui.

Šiuo klausimu geriausias patarimas butu pirkti minimalų kiekį ir bandyti ir taip atrasti butent tik Tau geriausiai veikianti kreatino monohidratą.

 

Kada geriausiai vartoti:

Daugelis specialistų pataria kreatiną vartoti prieš sportą tačiau, tai nėra pats geriausias šio produkto vartojimas. Pirmiausia kreatinas pažeidžia vandens apykaitą, nes sukelia nedidelią dehidraciją. Treniruotės metu šio proceso reikia vengti. Antra tai, kad treniruotės metu medžiagų metabolizmas yra labai sumažėjas ir taip kreatinas bus mažiau transportuojamas į raumenis. Geriausiai prieš sportą vartoti mažo glikeminio indekso angliavandenius, tai bus protingiausias ir geriausias energijos šaltinis Jūsų raumenims. Kita vertus treniruotės metu pastovaus kreatino tiekimo raumenims nereikia jiems pakankamai užtenka jau sukaupto iki to laiko.

Geriausia kreatiną vartoti po treniruotės (vieną valandą po jos) , kai raumuo labiausiai priklauso nuo insulino pagalba skatinamo kreatino įsisavinimą. Prie viso to organizmas labiausiai reikalauja išeikvotos energijos atatatymui paprastų angliavandenių, greitai įsisavinamų baltymų, amino rūgščių kurie taip pat aktyvina insulino išsiskirimą bei kreatino transportavimą. Ne treniruočių dienomis kreatino monohidratą galima vartoti bet kada dienos metu.

Su kuo geriausiai vartoti?

Kombinuoti galima su paprastaisiais anlgiavandeniais, baltymų angliavandnių mišiniais (gaineriais), amino rūgštymis, greitai įsisavinamais baltymais (išrūgų baltymų izoliatais, koncentratais).

Ar reikia daryti kreatino užkrovą?

Kreatinu raumens užkrauti nereikia, nes raumuo daugiau tikrai nepasiims nei jam yra reikalinga. Tad kreatiną geriausia vartoti tris savaites po 3-5 gramus per dieną ir vieną savaitę padaryti pertrauką. Svarbiausia pasirinki tinkamą ir kokybišką transportavimo sistemą (angliavandenius, amino rūgštis ir t.t.).

Šį kartą galiu pasakyti, kad kiekviena treniruotė ar kiekvienas naujai vartojamas maisto papildas yra pažinimas saves.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top